"Norwegian wood" - Haruki Murakami

"Norwegian wood" to jedna z najpopularniejszych książek japońskiego autora, faworyta do Nagrody Nobla Haruki Murakamiego. Jest to jedna z niewielu obyczajowych pozycji w jego dorobku. Skąd zachwyty nad tą książką i czy również ja im uległam? Zapraszam!

Głównym bohaterem jest młody człowiek Toru, który zafascynowany jest Naoko. Ich uczucie jest jednak obciążone samobójstwem wspólnego przyjaciela i depresyjną naturą dziewczyny. Jednak na jego drodze pojawia się również Midori, która jest energiczna i spragniona zmian. "Norwegian wood" to historia o dorastaniu ludzi, na których śmierć odcisnęła niezmywalne piętno.


"Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią."

Książka może momentami nudzić. Przedstawia ona codzienne życie, ale styl Murakamiego jak zwykle powala na kolana. Autor potrafi opisać najprostsze czynności z ogromną sakralizacją. Bohaterowie, mimo wielu problemów, celebrują codzienność. 

Akcja utworu ma miejsce w latach 60. w Japonii. Był to czas rewolucji seksualnej. Gwałtowne zmiany w zachowaniach społeczeństwa w tamtym czasie mają znaczący wpływ na kreację bohaterów. Zmieniający się świat, powoduje zagubienie dorastających bohaterów. 


"Gdy wokół jest ciemno,pozostaje tylko spokojne czekanie, aż oczy przywykną do mroku."

Czytając książki tego autora, nie sposób nie zastanowić się o czym tak naprawdę są. "Norwegian wood" to pochwała zwyczajnego stylu życia i systemu wartości. Główny bohater dorasta wśród osób uciekających w skrajności. Jedni gonią za marzeniami, uwodząc kobiety, inni są zwolennikami wolności seksualnej, a kolejni pogrążają się w depresji. Wszyscy wpływają na Toru, jednak on tworzy niewyróżniający się, spokojny styl życia. 

Ważnym elementem jest także muzyka. Sam tytuł jest tytułem utworu The Beatles. Jest to powieść kompletna. Piękna nie tylko na okładce, ale i w środku. Zawiera wiele wartościowych myśli, zmusza czytelnika do myślenia, a chyba tego szukamy w książkach. Refleksji.

"W pudełku są różne czekoladki, jedne się lubi, inne mniej. Najpierw zjada się te ulubione i zostają tylko te, za którymi się nie przepada. Zawsze tak myślę, kiedy jest mi ciężko. Jeżeli teraz się z tym uporam, potem będzie łatwiej. Życie jest jak pudełko czekoladek."

Haruki Murakami ukazuje jak wiele samozaparcia wymaga życie w świecie ciągłych zmian, docenia zwyczajne życie i ukazuje trudy dorastania. Zdecydowanie jest to pozycja, którą przeczytać wręcz trzeba. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz