"Pax" - Sara Pennypacker, Jon Klassen

Sara Pennypacker to autorka wielu książek, głównie skierowanych dla dzieci i młodzieży. Jednak ostatnio o jednej z jej książek zrobiło się głośno również wśród dorosłych czytelników. Czy książka zasługuje na wszelkie zachwyty? Czy jest to nowość na miarę "Małego księcia", jak zapewnia nas okładka? 

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax stali się nierozłączni. Jednak z powodu służby wojskowej ojca i wyjazdu do dziadka, chłopiec zmuszony jest pozostawić swojego przyjaciela w lesie. Peter bardzo szybko decyduje się na poszukiwania opuszczonego Paxa. Dwunastolatek sam wyrusza w wyprawę poszukiwawczą, a w tym czasie lis próbuje odnaleźć się w dzikim lesie. Czy przyjaciele znowu się odnajdą?

"Wszyscy mamy w sobie bestię zwaną złością. Ona może nam służyć; wiele dobrych rzeczy wynika ze złości na złe rzeczy, wiele niesprawiedliwości zostaje naprawionych. Ale najpierw wszyscy musimy dojść do tego, jak ją ucywilizować."

Na samym początku chciałabym wspomnieć o wydaniu tej książki. Cudowna okładka i czarno-białe ilustracje Jona Klassena pozwalają czytelnikowi wdrożyć się w odpowiedni klimat. Tekst rozłożony jest przystępnie, a rozdziały są krótkie. Dzięki czytanie przyjemne jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W drodze chłopiec poznaje Violę, tajemniczą kobietę mieszkającą samotnie w lesie. Peter zaprzyjaźnia się z kobietą i wspólnie wspierają się w poszukiwaniu siebie. W tym czasie Pax uczy się, jak żyć bez pomocy ludzi oraz zaczyna polować z dwojgiem nowych przyjaciół. Historia dziecka i lisa jest ciekawa, lekka. Liczba zwrotów akcji jest adekwatna do długości całej powieści. Jest ich tyle, że czytelnik nie ma czasu na nudę, ale nie jest także szczególnie zaskakiwany. 


"Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego. Jeżeli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko, żeby ją ukryć."

Należy jednak zadać sobie pytanie, jak można interpretować historię tej przyjaźni. Tłem dla całej opowieści jest nadchodząca wojna, a imię zwierzęcia oznacza pokój. Książkę, więc można rozumieć jako poszukiwanie pokoju. Peter i Pax to symbole niewinności w zakłamanym świecie. 


"Powinno się mówić prawdę o tym, jaka jest cena wojny."

Dla kogo właściwie przeznaczony jest "Pax"? Wydaje mi się, że ta powieść odpowiednia dla kilkunastoletnich czytelników i również dla tych dojrzałych. Historia jest z pozoru banalna, ale okazuje się bardzo poruszającą, wzruszającą opowieścią o poszukiwaniu pokoju, prawdy i przyjaźni. 

Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 290
Ilustracje: Jon Klassen
Tłumaczenie: Dorota Dziewońska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz