"Jedyny i niepowtarzalny Ivan" - Katherine Applegate

17:23
Jaka powinna być idealna książka dla dzieci? Według mnie dobra książka dla małych ludzi musi mieć wielki przekaz. Dobra książka dla dzieci to taka, która poruszy każdego i na ustach każdego wywoła uśmiech.


"Jedyny i niepowtarzalny Ivan" to historia goryla, który mieszka w centrum handlowym. Główny bohater czuje się odpowiedzialny za małą słonicę Ruby, która żyje w klatce obok. Postanawia zmienić życie przyjaciółki. Opowieść jest inspirowana prawdziwym gorylem, który przez prawie 30 lat mieszkał właśnie w centrum handlowym.

"Wraca do pracy. Jego mop porusza się po pustym zakątku restauracyjnym jak wielki pędzel. Maluje obraz, którego nikt nigdy nie zobaczy."

Ta książka przypomina mi "Małego księcia". Z pozoru jest to historia dla dzieci, a z drugiej strony wytyka wiele wad ludzi dorosłych. Ivan ukazuje nasz nieposzanowanie słowa, naszą obojętność, niedbałość i niewrażliwość. Paradoksalnie goryl uczy czytelnika człowieczeństwa.

"Ludzie marnują słowa. Rzucają je jak skórki z bananów i pozwalają by zgniły."

Książka jest również cudownie wydana. Ilustracje przyciągają oko, a tekst jest rozłożony przystępnie dla dziecka. Rozdziały są bardzo krótkie, a treści na stronie nie jest zbyt wiele. Wcale to jednak nie znaczy, że cała książka jej nie ma.

Zastanawiam się jak tę książkę odbierze ktoś dużo młodszy ode mnie. Dla mnie była ona smutna, ale wydaje mi się, że dziecko będzie zachwycone historią zwierząt, a rodzic może odkryć przed nim drugie dno. 

"Wspomnienia są bezcenne. Pomagają określić, kim jesteśmy."

Pani Applegate opowiada nam nadzwyczajnie uniwersalną historię, która chwyci za serce zarówno dziecko, jak i dorosłego. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa na półce każdego.

Za możliwość przeczytania tej wyjątkowej książki dziękuję wydawnictwu CzyTam.

Wydawnictwo: CzyTam
Liczba stron: 320
Tłumaczenie: Joanna Janowicz

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.