Kiedy i jak rozpocząć współpracę z wydawnictwem?

13:26
Każdy z recenzentów,  w pewnym momencie swojego blogowania, myśli o rozpoczęciu współpracy z wydawnictwami. Chciałabym dzisiaj przybliżyć Wam ten temat, powiedzieć z czym wiąże się taka współpraca, jak ją rozpocząć i kiedy można zacząć się o nią starać. Nie mam pojęcia, czy jestem odpowiednią osobą, aby pisać na ten temat, ale pamiętam, że kiedy sama szukałam informacji na ten temat, odnalazłam ich bardzo mało.

Z czym wiąże się współpraca z wydawnictwem?

W przypadku blogerów współpraca z wydawnictwem często wiąże się z barterem, czyli otrzymujemy egzemplarz papierowy za darmo i publikujemy recenzję tej książki. Istotne jest to, że nie jesteście zobowiązania do napisania pozytywnej recenzji. Mitem jest również, że to wydawnictwa narzucają blogerom konkretne egzemplarze. Sami wybieracie powieść, o której chcecie napisać i sami decydujecie w jakim czasie od otrzymania egzemplarza o niej piszecie. 

Kiedy możecie się starać o współpracę z wydawnictwem?

Powstają różne teorie na temat tego, co pod uwagę biorą wydawnictwa, wybierając recenzentów. Jedni mówią, że są to wyświetlenia bloga, inni mówią o obserwatorach, a jeszcze kolejni sądzą, że wystarczy dobrze pisać. Nie ma na to reguły, różnie z tym bywa. Na pewno istotny jest czas istnienia bloga i regularność. Nie są wskazane długie przerwy między wpisami! Jeśli chodzi o liczbę wyświetleń, o popularność bloga, to mogę Wam uczciwie powiedzieć, że mały blog jest w stanie bardzo wcześnie rozpocząć pierwszą współpracę.

Sama swoją pierwszą współpracę rozpoczęłam, kiedy miałam 2500 wyświetleń na blogu. Liczba jest naprawdę niewielka, a już wtedy mi się udało. Próbujcie, próbujcie jeszcze wcześniej, jeśli chcecie. Uwierzcie mi, nie zaszkodzi ;).

Jak poprosić o rozpoczęcie współpracy?

Na samym początku znajdźcie wydawnictwo, które naprawdę Was interesuje. Kiedy jesteście małym blogiem nie porywajcie się od razu na Literackie, Otwarte, Albatros lub inne wielkie wydawnictwo. Jeśli chcecie dowiedzieć się, które wydawnictwa ja polecam na początek, to możecie napisać do mnie na moją stronę na Facebooku lub mejla, którego podam niżej.

Przede wszystkim nie wysyłaj mejla do wielu wydawnictw na raz! Wydawnictwo bardzo łatwo może sprawdzić do kogo wysyłasz mejla. Spróbuj spersonalizować swoją wiadomość pod konkretne wydawnictwo. Jeśli chodzi o wybór egzemplarzy zawsze wybieraj z nowości i zapowiedzi, ponieważ te książki znajdują się w dziale promocji najczęściej.

Przede wszystkim wysyłajcie te wiadomości. Nie bójcie się, że będziecie natrętni, nie czekajcie aż wydawnictwo napisze do Was, nie zniechęcajcie się tym, że nie odpisują. W końcu oni również mają z tego korzyści.

Już za tydzień napiszę Wam szczegółowy opis, jak powinna być napisana Wasza prośba o rozpoczęcie współpracy! Znajdziecie tam naprawdę istotne informacje. Jeśli już teraz chcesz się ze mną skontaktować to bardzo chętnie i szczerze odpowiem na Wasze wszystkie pytania. Zapraszam do kontaktowania się ze mną przez moją stroną na Facebooku, którą znajdziecie po prawej stronie mojego bloga i na mojego mejla: Miazekola@gmail.com.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.